A blog indítása előtt elgondolásokat fogalmaztam meg annak tartalmi irányairól. Új ismereteket kereső sorozatokat terveztem. A posztok zöme ehhez a tervhez igazodott, kisebb részük pedig időszerű eseményekre is reflektálva fejezte ki ugyanezt az irányultságot. A szerteágazó témák merőben különböző jellegű darabjai számos esetben szimultán (szinkron) módon jelentek meg.
A blogot közvetítő eszközként használtam a cél: egy szintetizáló törekvésű internetes kötet létrehozásához. Ez lett a munka befejező terméke, vagy eredménye. A posztok ennek az építőelemei voltak. Végül a bejegyzéseimet a hozzájuk kapcsolható publikációimmal együtt öt összevont fejezetbe foglaltam. Az ehhez szükséges tömörítés folyamatában a túlságosan egyedi mozzanatokat elhagytam, de törekedtem arra, hogy az állásfoglalások sava-borsa megmaradjon. A fejezetek címei:
-
Az ember fajtermészete: kultúrája
-
Ősi kulturális gócok
-
Tőke, egyensúly, jólét
-
A szellem töredékei
-
Társadalom, emberi viszonyok, megismerés
Az első fejezet 17 alpontja egyebek között 35 leletanyagot érint, 21 forrásművet használ fel, de főképpen rendszerező, átgondoló jellegű. A második fejezet a kultúra 25 ősi fejlődési központját veszi szemügyre és ugyanannyi forrásművet használ. A harmadik a saját, nyilvánosságra hozható szakmai kutatásaimat tárgyalja és ehhez 22 publikációt elevenít fel. A negyedik fejezet az emberi szellem nagyjait hívja elő, 80 szerzői mű egy-egy részletét felhasználva. Az ötödik fejezet főképpen a huszadik század jelentős gondolati teljesítményeit jellemzi 27 nagyobb idézet segítségével. Saját reflexiókkal itt még adós vagyok. A kötet egyéb tekintetben sincs befejezve. Újabb fejezetek írását is fontolgatom, a meglévőkbe pedig további részleteket lehetne beemelni az Italo Romano név alatt futó ikerblogokból.