A kilencedik nap
Az utolsó nap reggelén az atléta egy forrástóhoz sietett. Levetette ruháját és megmerítkezett a kis medencében, hogy az isten színe elé léphessen. De valahogy már egyre kevésbé hitt ebben a dologban. Arra is gondolt, amit mentora ateisták által kidolgozott magasrendű erkölcsi szabályokról mondott neki. Ez is jókor jut az eszembe, morogta magában, éppen amikor a jós-istenhez kell mennem.
Felöltözött és a szentély bejáratához sietett, ahol már tucatnyi ember várakozott. Rövidesen kisorsolták, hogy milyen rendben léphetnek a jóshelyre. Ő a négyes számot kapta. Hamarosan szólították. A jósnőt nem láthatta. Belső helyiségben ült, nyilván a híres tripuszon és egy pap jegyezte a szavait. Az öregasszony hangokat kezdett hallatni, de szaggatott nyöszörgését és felkiáltásait az atléta nem értette.
Intettek, hogy kimehet és utánaszóltak, hogy az előcsarnokban várja meg a jóslatot és a magyarázatot. Nem sok idő múlva egy pap jött oda és a kezébe adta a tekercset. Az atléta félreült és olvasni kezdte a jóslatot: Alakítsd a függőt, tiszteld az adottat, várd a váratlant, ügyelj a segítőkre, tartsd a gyeplőt, izgasd a barátot, figyeld az ellenfelet és győzni fogsz.
A magyarázat már nem az orákulumtól eredt, hanem a papoktól. Alakítsd mindazt, ami tőled függ, vagyis teljes erőddel, elszántan teljesítsd azt, amire képes vagy. Tiszteld az adottat, ismerd jól a magad és ellenfeled erős és gyenge oldalait, ne próbáld áthágni a körülményekben és saját magadban rejlő korlátokat. Várd a váratlant, őrizd meg lélekjelenléted, készülj fel arra, ami nem látható előre, például egy nagy esőzés, áradás. Ügyelj a segítőkre, elsősorban a tőlük kapott intelmekre, amelyeket jól meg kell szűrnöd, nehogy a hibás tanácsokra hallgass. Tartsd gyeplőn érzelmeidet, nehogy a versenyzés szenvedélye a nyerés görcsös akarásává fajuljon, ami veszélyezteti sikeredet. Jól osszad be erőidet, hogy elegendő maradjon az utolsó sztadionra is. Izgasd a barátot, magatartásoddal serkentsd buzdítóidat, ne hagyd, hogy ellankadjanak, amiért biztosra veszik, hogy te nyersz. Figyeld az ellenfelet, nemcsak riválisodat, hanem az ő buzdítóit is, lélekben felkészülten fogadd, ha sértésekkel, vagy tettekkel próbálnának akadályozni. Magadra vess, ha ezeket nem tartod be.
Az atlétának jó kedve kerekedett, mert úgy érezte, hogy önbizalma töretlen és mindvégig az is fog maradni. Elindult a visszafelé vezető úton. A négy évente megismételt versenyig már nem sok idő volt hátra.